حساب کاربری لطفا وارد شوید!

تاثیر نور قرمز بر رشد گیاهان چیست؟

بعد از گذشت سالیان متمادی هنوز پاسخ قطعی وجود ندارد که کدام رنگ برای رشد گیاه بهتر است اما با توجه به تحقیقات انجام‌شده بیشترین تأثیر را نور نورهای قرمز و آبی بر روی رشد گیاه دارد البته کامل‌ترین نور،نور خورشید بوده و هنوز محققان و سازندگان نتوانسته‌اند به محصولی دست پیدا کنند که دقیقاً طیف‌های نوری خورشید را تولید کند اما پیشرفت‌های چشمگیری در این حوزه انجام‌شده است. ازاین‌رو طی چند دهه اخیر با استفاده از نورهای مصنوعی رشد گیاه بسیاری از گلخانه دارها محصولی مرغوب تولید می‌کنند.

نور قرمز در بین طیف‌های نوری خورشید برای گلدهی و میوه دهی گیاه استفاده‌شده و این نوع در این زمان از رشد گیاه به‌شدت به‌وسیله گروه جذب‌شده و باعث سبزینه سازی می‌شود.این نور همان‌طور که اشاره شد مسئول گل دهی گیاهان و تولید میوه است. همچنین برای جوانه‌زنی بذر، رشد ریشه و برای اوایل زندگی گیاه کاملاً مفید و ضروری است.

گیاهان در فضای باز و در آفتاب کامل به‌طور طبیعی هم نور قرمز و هم آبی را دریافت می‌کنند اما گیاهان داخل خانه ممکن است فاقد آن باشند. گیاهان پشت پنجره نیز ممکن است بخش خاصی از طیف رنگ را دریافت نکنند. اگر گیاهان درزمانی که باید گل دهند اما نمی‌دهند به‌احتمال‌زیاد فاقد نور قرمز بوده و باید با استفاده از لامپ‌های رشد گیاه نور آن‌ها را تعیین کنید. نور قرمز بین 620 تا 700 نانومتر در افزایش اندازه و وزن میوه‌ها و گل‌ها بسیار مؤثر است. عمل کرد اصلی نور قرمز برای گیاهان این است که فتوسنتز را افزایش داده درنتیجه گیاهان بزرگ‌تر و سنگین‌تر می‌شوند. بااین‌حال فقط استفاده از نور قرمز منجر به یک گیاه بزرگ‌تر و سالم‌تر نمی‌شود بلکه باید از تمام ترکیبات طیف‌های نور برای ارتقای بهترین رشد گیاه استفاده کرد. 

هنگام استفاده از نور قرمز باید نسبت بهینه دریافت نور گیاه خود و مرحله رشد آن‌ها را پیدا کنید. اگر به دنبال افزایش وزن گل‌دهی و باردهی گیاه تون هستید نور قرمز بیشتری نیاز دارید و می‌توانید بهترین رشد را برای گیاه خودتان ایجاد کنید.

اطلاعات مقاله
دسته های مقاله
ثبت دیدگاه