حساب کاربری لطفا وارد شوید!

آیا استفاده از ال ای دی های نوری برای رشد گیاه مفید است؟

 

ال ای دی های  (LED) رشد گیاه  اغلب برای تشویق گیاه به رشد  استفاده می‌شوند. گیاهان از طول موج های مختلف نور برای تقویت رشد رویشی و گلدهی استفاده می کنند. چراغ های ال ای دی بسیار کارآمد هستند و قادرند نوع نور مورد نیاز گیاهان را تولید کنند.

 

  • رشد رویشی

 

با توجه به تحقیقات دانشگاه ایالتی اورگان، بیشتر گیاهان از نور آبی در قسمت طیف نور مرئی برای تقویت رشد رویشی استفاده می کنند. نور با طول موج بین 430 تا 460 نانومتر ظاهری مایل به آبی دارد.

  • گلدهی

 

این دانشگاه همچنین ادعا می کند که گیاهان از نور قرمز در قسمت طیف نور مرئی برای تقویت گلدهی و جوانه زدن استفاده می کنند. نور با طول موج بین 650 تا 700 نانومتر ظاهری مایل به قرمز دارد.

 

  • انواع ال ای دی های رشد گیاه

تولید کنندگان،ال ای دی هایی با رنگ های مختلف نور را ارائه می دهند. مصرف کنندگان می توانند LED هایی را خریداری کنند که از نوع نور قرمز و آبی که گیاهان برای گلدهی استفاده می کنند، استفاده کنند.

 

  • لومن نوری

لومن واحد اندازه گیری است که برای اندازه گیری شدت نور منبع نور استفاده می شود. با توجه به وجود ابزار های پیشرفته، LED ها  تا170  لومن در هر وات توان مصرفی نور تولید می کنند. خورشید یک منبع نور بسیار مفید برای تشویق رشد گیاهان است، زیرا خورشید نور سفید بسیار شدیدی را ساطع می کند. نور سفید هر رنگ نوری در طیف مرئی از جمله آبی و قرمز را ساطع می کند.

  • درباره ی ال ای دی های رشد گیاه

ال ای دی ها نه تنها برای تشویق رشد گیاهان عالی هستند، بلکه از نظر انرژی نیز بسیار کارآمد هستند. برخلاف بسیاری از انواع لامپ ها، LED ها برای تولید نور به انرژی بسیار کم تری نیاز دارند.

اطلاعات مقاله
دسته های مقاله
ثبت دیدگاه